Sağlık turizmi

Globalleşen Dünya’da ulaşım kolaylığının gelmesi ile birlikte sağlık turizmin oluşumuna yardımcı olmuştur. Hastaların ve hasta yakınlarının da rahatlığını sağlamak amacıyla tıbbi seçeneklere olanak sağlamıştır. Sağlık turizmi kendi içerisinde 4’e ayrılmaktadır. Termal sağlık turizmi, medikal turizm, yaşlı turizmi ve engelli turizmi olarak bölünmüştür. Sağlık turizminde belli başlık sağlık problemleri ön plana çıkmıştır. Örneğin diş, göz, estetik kalp ve damar rahatsızlıkları, kısırlık, tüp bebek tedavisi ve kanser tedavileri ön plandadır. Kişinin sağlık turizmini seçmesinin en büyük sebeplerinden biri ise yaşama isteğidir.

Sağlık turizmini geliştiren etkenler nelerdir?

Kişiler, uzun süren hasta bekleme listelerinden kurtulabilmek amacıyla, sağlık hizmetinin maliyetini düşürmek ve tedavi olmanın yanı sıra gezmek için, farklı illerde ve ülkelerde bulunan tedavilere ulaşabilme isteği sağlık turizmini etkileyen ve geliştiren en önemli etkenlerdendir.

 Sağlık bakanlığı tarafından uluslararası hasta sınıflaması nasıl yapılmaktadır?

Yaşadığı bölgeden farklı bir yere iyileşmek amacı ile seyahat eden kişiler ‘medikal turist’ olarak adlandırılmaktadır. Tatilleri sırasında herhangi bir şekilde zarar gören ve acil olarak sağlık hizmeti almak zorunda olan hastalar için ‘turistin sağlığı kapsamında hizmet alan hasta’ denilmektedir.  Sağlık bakanlığı tarafından bazı ülkeler ile anlaşma sonucunda Türkiye’ye gelen kişilere ‘sağlık alanında ikili anlaşmalı ülkelerden gelen hasta’ ve sosyal güvenlik kuruluşları ile birlikte anlaşma sağlayan, yabancı ülkelerden Türkiye’ye sağlık hizmeti almak amacıyla gelen kişilere’ sosyal güvenlik kurumuyla anlaşmalı ülkelerden gelen hasta’ olarak adlandırılmaktadır.

Sağlık turizminde hangi ülkeler tercih edilmelidir?

Gelişmiş bir ülke olmasından ve sağlık turizmine önem vermesi ile Macaristan termal turizm, İspanya yaşlı turizmi ve Hindistan tıp turizmi tercih edilebilir. Yurt dışında iyi eğitim sahibi doktorların olması sebebi ile Ürdün, Hindistan, Malezya, Brezilya ve malta gibi ülkelere gidilebilir.  Ülkenin sağlık hizmetlerinin iyi olması ve teknolojinin ileri olması durumu ile Almanya, ABD ve Güney Kore tercih edilebilir. Bir diğer yandan birçok farklı avantajları ile Türkiye, Malezya ve İsrail gibi ülkelere gidilebilir.  Hastanın, hastalığına, hasta olma derecesine göre farklı ülkeler tercih edilebilir.

Whatsapp+90 544 890 01 44

© 2019 RABIAGUN INTERNATIONAL. ALL RIGHTS RESERVED. RABIAGUN.COM

Subscription Request Successfully placed!

Your Message successfully sent!